Schronisko
O schronisku
Schronisko dla zwierząt „Wesoły Kundelek” zostało założone w roku 2012 i jest prowadzone zgodnie z rozporządzeniem MRiRW z dnia 23 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt.
Zwierzęta przyjmowane są do Schroniska na zgłoszenie Urzędu Gminy, Policji lub Straży Miejskiej zgodnie z Programami Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi tworzononymi każdego roku przez Urzędy Gminne.
Do schroniska przyjmowane są psy i koty porzucone, błąkające się lub odebrane interwencyjnie.
Schronisko dla zwierząt „Wesoły Kundelek” współpracuje z następującymi urzędami gminnymi:
- Urząd Gminy Baligród
- Urząd Gminy Bukowsko
- Urząd Gminy Brzozów
- Urząd Gminy Brzyska
- Urząd Gminy Cisna
- Urząd Gminy Dukla
- Urząd Gminy Haczów
- Urząd Gminy Jasienica Rosielna
- Urząd Gminy Jaśliska
- Urząd Gminy Jedlicze
- Urząd Gminy Kołaczyce
- Urząd Gminy Korczyna
- Urząd Gminy Krosno
- Urząd Miasta Krosno
- Urząd Gminy Krościenko Wyżne
- Urząd Gminy Lesko
- Urząd Gminy Miejsce Piastowe
- Urząd Gminy Nowy Żmigród
- Urząd Gminy Nozdrzec
- Urząd Gminy Olszanica
- Urząd Gminy Rymanów
- Urząd Gminy Sanok
- Urząd Miasta Sanok
- Urząd Gminy Solina
- Urząd Gminy Tarnowiec
- Urząd Gminy Wiśniowa
- Urząd Gminy Wojaszówka
- Urząd Gminy Zagórz
Jeżeli zauważysz bezdomnego zwierzaka w pierwszej kolejności dowiedz się, czy to nie jest pies sąsiada bliższego lub dalszego. Postaraj się go zabezpieczyć. Następnie powiadom urząd danej gminy o bezdomnym zwierzęciu lub policję.
NIE PRZYJMUJEMY ZWIERZĄT OD OSÓB PRYWATNYCH, tylko na zlecenie w/w gmin.
W dni wolne od pracy proszę dzwonić bezpośrednio pod numer 605823821 wew. 2
Adopcja
Adopcja zwierzęcia powinna być przemyślana. Zanim podejmiesz taką decyzję odpowiedz sobie na pytania zawarte poniżej – to pytania pomocnicze dzięki którym wybierzesz odpowiedniego psa.
„Chciałbym adoptować psa”
Osoby, które pragną adoptować psa lub kota ze schroniska muszą mieć ukończone 18 lat.
Powinny posiadać stały adres zamieszkania oraz posiadać stałe źródło utrzymania by móc zapewnić psu odpowiednie warunki związane z szeroko pojętym dobrostanem zwierząt (m.in. zakup karmy, zapewnienie opieki weterynaryjnej począwszy od obowiązkowych szczepień, kończąc na ewentualnym leczeniu chorego psa).
„Gdzie mieszkam?”
Każde miejsce zamieszkania wymaga odmiennego podejścia. Nie wszystkie psy spełniają odpowiednie kryteria. Dom wolnostojący z ogrodzeniem to raj dla psów aktywnych i większych. Dom wolnostojący bez ogrodzenia możemy traktować jak mieszkanie w bloku. W takim miejscu są 2 możliwości – pies śpi bezpośrednio w domu lub stawiamy mu kojec. Pies nie może być wypuszczany na posesję bez dozoru. Mieszkanie w bloku to miejsce dobre dla psów ras małych.
„Czy będę miał czas dla swojego pupila?”
Adopcja czy zakup psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Jeżeli dużo pracujesz i często nie ma Cię w domu zastanów się, czy będziesz w stanie zmienić swój styl życia. Każdy pies wymaga odpowiedniej ilości czasu spędzonego z Tobą każdego dnia. Pies mieszkający bezpośrednio w domu potrzebuje conajmniej 3 spacerów dziennie, dzięki którym zaspokoi swoje potrzeby fizjologiczne oraz będzie mógł poznawać świat. Również pies przebywający na codzień na zewnątrz potrzebuje kontaktu z Tobą.
„Wyjeżdżam na wakacje”
Czasy się zmieniają i do wielu miejsc w Polsce jak i na świecie można przyjechać z psem. Jednak nie wszystkie czynności związane np. ze zwiedzaniem są możliwe do wykonania w towarzystwie psa. Zastanów się czy w razie Twojego wyjazdu masz możliwość pozostawienia psa z osobą, która go zna (pies przeżywa dużo mniejszy stres związany z rozstaniem) i będzie mogła się nim zaopiekować. Coraz bardziej popularne stają sie hotele dla zwierząt. Tylko czy to dobra opcja dla psów mniej otwartych i silnie związanych tylko ze swoją najbliższą rodziną? Nie zawsze, choć wiele takich hoteli potrafi zapewnić bardzo dobrą opiekę dla Twojego pupila.
„Ciekawe co sądzi reszta domowników…”
To bardzo ważne pytanie. Zanim podejmiesz decyzję o adopcji psa porozmawiaj z domownikami. Wszyscy w domu muszą wyrazić aprobatę. Jeżeli zdania będą podzielone warto podjąć konstruktywną dyskusję zanim w domu pojawi się pies lub. To nie zabawka, która w razie konfliktu zostanie wyrzucona.
„Czy mam alergię na sierść zwierząt?”
Jeżeli nie masz pewności to wykonaj odpowiednie badania. Ty i reszta rodziny.
„Czy zapewnię mu wszystko czego potrzebuje?”
Musisz mieć świadomość, że wiążesz się z żywą istotą na kilka lub kilkanaście lat. Przez ten cały okres będziesz za nią odpowiedzialny. Szczenięta to niezbyt dobry pomysł dla osób starszych. Jeżeli Cię zabraknie to co dalej? Młode zwierzęta mają dużo energii i chęci do zabaw. Czy jako starsza osoba będziesz w stanie mu to zapewnić?
„Co zrobię jeżeli po adopcji pojawią się problemy w zachowaniu zwierzęcia?”
Większość zwierząt przyjmowanych do schroniska ma pewne „wady” związane ze złym wychowaniem lub ciężkimi przejściami w przeszłości. Jedne są zauważalne od razu w schronisku, inne pojawiają się dopiero w nowym domu. Czy jeżeli takowe problemy się pojawią to będziesz w stanie odpowiednio pracować z psem z ewentualną pomocą schroniska bądź profesjonalnego behawiorysty? Adoptując psa lub kota stajesz się jego właścicielem i to Ty jesteś odpowiedzialny za niego.
Pies lub kot nie rzecz, którą można zareklamować i zwrócić po kilku miesiącach czy latach. W schronisku pracują osoby, które potrafią doradzić i wybrać zwierzę odpowiadające warunkom jakie jesteś w stanie mu zapewnić. Pamiętaj! Wyrażając chęć adopcji zwierzęcia nie sugeruj się zawsze jego wyglądem i wiekiem a charakterem. Jego zachowanie nie jest uwarunkowane jedynie wyglądem. Składa się na to wiele czynników. Pozwól pracownikowi schroniska pomóc Ci w wyborze odpowiedniego zwierzęcia.
Wolontariat
Schronisko dla zwierząt „Wesoły Kundelek” w Lesku zaprasza wszystkich miłośników zwierząt do stałej współpracy. Jeżeli jesteś osobą empatyczną, kochającą zwierzęta i ich los leży Ci na sercu to nie zastanawiaj się ani chwili. Zapraszamy Cię do nas.
Wolontariuszem może zostać osoba która:
- ukończyła 18 lat
- ukończyła 16 lat (za pisemną zgodą rodzica / opiekuna)
By zostać wolontariuszem należy zapoznać się z regulaminem wolontariatu oraz wypełnić wniosek o przyjęcie. Odpowiednie dokumenty dostępne są w biurze Schroniska.
Serdecznie zapraszamy 🙂
Przyjaciele
Schronisko „Wesoły Kundelek” od lat współpracuje z wieloma organizacjami, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy odmienić los zwierząt w Polsce.
Do grona naszych przyjaciół należą:
OTOZ Animals o. w Sanoku
OTOZ Animals o. w Krośnie
Schronisko dla zwierząt „Przytul Psiaka” w Ropczycach
Schronisko dla zwierząt „Czekadełko” w Wadowicach
Tarnobrzeskie Stowarzyszenie „Chrońmy Zwierzęta”
Społeczne Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Sanoku
Fundacja dla szczeniąt „Judyta”
Nasza działalność nie pozostaje bez echa w całej Polsce. Każdego roku nawiązujemy współpracę z coraz wiekszą ilością firm – partnerów, które wspierają nas na wiele sposobów.
Do gron naszych partnerów należą:
Bank PEKAO S.A. – darowizny
Cellfast – sprzęt ogrodniczy
Sigma – darowizny
Royal Canin – wyprawki adopcyjne
Husse – gadżety dla zwierząt
VetFood – środki do pielęgnacji zwierząt oraz suplementy
OE Industry – oświetlenie ostrzegawcze i robocze do naszego samochodu interwencyjnego
www.dlaschroniska.pl – wirtualna adopcja
www.azpets.pl – kącik adopcyjny z naszymi podopiecznymi
www.pet-boom.pl – kącik adopcyjny z naszymi podopiecznymi
Drukarnia PLUS – wsparcie i realizacja projetków